Telefon
WhatsApp
Kangal Yavrusu Eğitiminin Temel Kuralları Nelerdir?
Kangal Yavrusu Eğitiminin Temel Kuralları Nelerdir?

Kangal Yavrusu Eğitiminin Temel Kuralları Nelerdir?


Kangal yavruları; genellikle altı aylık olmalarından önce satın alınır. Bu noktada, yaşı henüz çok küçük olan kangal yavruları için detaylı bakım, beslenme ve eğitim süreci uygulanmalıdır. Hatta, eğitim süreçlerinin çok önemli olduğunu ifade etmeliyiz. Fakat, yine de köpek eğitim sürecinin birtakım kuralları bulunur. Her şeyden önce, kangal köpek sahibinin eğitim konusunda bilgili ve deneyimli olması gerekir. Bunun yanı sıra, sabırlı olması da şarttır.

Kangal yavrusu eğitim sürecinde emir ve komutlarla hareket edilmelidir. Kangal köpek sahibi; hayvanın yapmış olduğu olumlu işlerden sonra onu takdir etmelidir. Söz veya herhangi bir maddi ödülle yapılacak takdir sayesinde hayvanın bu davranışı pekiştirmesi söz konusu olacaktır. Bunun yanı sıra, eğitim sırasında ceza sistemi de uygulanabilir. Ancak, verilen cezalar kesinlikle fiziki olmamalıdır. Kangal yavrusu; girmemesi gereken bir yere girdiğinde veya yapmaması gereken bir hareket yaptığında ona yalnızca bağırarak müdahale edilmemelidir. Bu noktada, köpek sahibinin ses tonunu en iyi şekilde ayarlaması gerekir. Gereğinden yüksek ses tonuyla yapılan uyarılar bir süre sonra köpeğin olumsuz bir psikoloji içerisine girmesine sebep olabilir.

Köpek Eğitiminin Temel Kuralları Nelerdir?

Kangal yavrusu eğitim sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Her şeyden önce, eğitimin aşamalar şeklinde planlanması şarttır. Bir başka deyişle, köpeğin her şeyi bir anda öğrenmesi ihtimaller dahilinde değildir.

  • Köpeğe komut verilmesi esnasında bu komut ile ondan ne istendiği net bir şekilde aktarılmalıdır. İnsan ile köpek arasında iletişim konusunda eksiklikler bulunur. Köpeklerin insanların konuştuğu dili anlamaması ciddi sorunlar yaratabilir. Bu yüzden, kangal yavrusu sahibi; verilen komutun ne anlama geldiğini köpeğe işaret ederek ve göstererek aktarmalıdır.
  • Komutların hem kısa, hem açık hem de anlaşılır olması gerekir. Ayrıca, klişeleşmiş biçim ve tonda verilmesi şarttır. Bunun yanı sıra, verilen komutlar tek heceli olmalıdır. Aynı ses tonuyla söylenmesi de ciddi bir avantaj olarak dikkat çekecektir.
  • Komutların verilmesi sırasında sesli emirlerin buna uygun hareketlerle desteklenmesi gerekir. Buna ek olarak, kangal yavrusunun verilen komutları en iyi şekilde öğrenmesi adına düzenli olarak tekrarlar yapılmalıdır. Bazı durumlarda, kangal yavruları, verilen komutu anlamakta sıkıntı yaşayabilir. Bu gibi hallerde, kangal yavrusu sahibi, sabırla ve bıkmadan istenilen hareketi yapması adına komutları tekrarlamaya devam etmelidir. Eğitim sürecinde istenilen davranışı yapmayan köpekler için sürecin sonlandırılması yanlış bir karar olacaktır.
  • Kangal yavrusu eğitim sürecinde eğitimin ne kadar devam edeceği köpeğin ilgisine bağlı olarak şekillenmektedir. Ancak, 10-20 dakikalık zaman dilimlerinin ideal olduğunu dile getirmeliyiz.
  • Eğitim sürecinde ödül ve ceza sisteminin önemli olduğunu daha önce dile getirmiştik. Bu yüzden, başarılı hareketlerinden sonra köpeğin ödüllendirilmesi şarttır. Buna ek olarak, her başarılı hareketinden sonra köpeğin uygun bir ses tonuyla çağrılması ve okşanması gerekir. Sahibinden böyle bir tavır gören kangal yavrusu; istenilen davranışı gerçekleştirmek adına büyük çaba gösterecektir. Ayrıca, eğitim sürecini başarıyla tamamlayan bir köpek ile oyun oynamak veya onu istediği bir aktiviteye yönlendirmek de onu ödüllendirmenin yolları arasında bulunur.
  • Kangal yavrusu eğitim sürecinde ödül kadar ceza da önem taşır. Bu noktada, köpeğin istemediği her davranışın onun için bir ceza olacağını söylemeliyiz. Kangal yavrusu; istenmeyen bir davranış gösterdiğinde ona sert bir ses tonuyla hayır diye bağırmak önemli bir ceza olabilir. Bu sayede, köpek, söz konusu bir davranışı bir daha yapmayacağını anlayacaktır. Fakat, her ne sebeple olursa olsun, bir köpek asla dövülmemelidir.

 

Bize Yazın