Telefon
WhatsApp
Kangallarda Gebelik Ve Doğum Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kangallarda Gebelik Ve Doğum Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kangallarda Gebelik Ve Doğum Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Gebelik Süresi: Kangal köpeklerinde 58-63 gün. Hamileliğin 5. haftasından sonra, köpeğe ağır ve yorucu görevler verilmemelidir. Hamile köpekler çok soğuk ve sıcaktan korunmalı, koşup atlamasına izin verilmemelidir. Ayrıca soğuk su, dondurulmuş gıda, ekşi ve küflü yiyecekler verilmemelidir. Köpeklere kaliteli yiyecek verilmelidir, ancak aşırı yağlamamaya dikkat edin. Doğum Anı: Dişi kangalın huzursuzluğu, iştahsızlık, vücut ısısında 37 C'ye düşme ve göğüsten akan sarımsı bir sıvı doğum anının yaklaştığının işaretleridir. Hamile köpek genellikle bulduğu her şeyi kullanarak kendisi için bir tür yatak hazırlar.

Doğumda köpek genellikle ağrının etkisi altında inler. Kasılmalar güçlendikçe, köpek bir tarafta uzanır ve vücuduna bakar. Sonunda, köpek yavrusu dışarıya bırakır. Genellikle doğumlar normaldir. Dişi köpek, yavruların kendi çabalarıyla bulunduğu zarı deler, göbek kordonunu keser, köpek yavrularının tüm deliklerini temizler ve hem temizlemek hem de canlandırmak için dil ile yalar. Dişi köpek tüm bunları kısa sürede yapmazsa, torbayı açmak, yavruların ağızlarını ve burunlarını temizlemek ve nefes almasını sağlamak size kalmıştır. Yavru köpekler birkaç dakika ila bir saat arasında değişen düzensiz aralıklarla gelir. Köpeğin üreme çabalarının boşa gitmediği açık değilse, paniğe gerek yoktur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, veterinere danışılmalıdır. Tedavi süresi 8 saat veya daha fazla sürebilir.

Dişi köpeğin doğumdan sonra onu beslemesi normaldir. Olası zor doğumları önlemek için, hamile köpeğin diyeti dengelenmeli ve egzersiz yaparak ve etrafta dolaşarak aşırı kilo önlenmelidir.

HAMİLELİK SÜRECİ BAKIMI

İleri gebelikte, hayvan dış parazitler açısından kontrol edilmeli ve gerekirse ayıklama yapılmalıdır. Hamilelik sırasında, hayvan aşırı yiyecek almaya zorlanmamalıdır. Nadir durumlarda, kırkıncı günden önce yiyecek miktarını arttırmak gerekebilir. Günlük doygunluk az miktarda, ancak sık aralıklarla yapılmalıdır. Bu dönemde yiyeceğe kalsiyum eklemekten kaçınmak gerekir.

Köpeklerde fetus, uterus, plesanta ve memelerde en büyük gelişme, gebeliğin son üç haftasında toplam 9 hafta sürmektedir. Hamileliğin ilk dört haftasında normal beslenmeye devam edilmeli ve yiyecek miktarı 5. ve 60. haftalardan başlayarak her hafta% 10 artırılmalı ve doğum sırasında% 50'ye çıkarılmalıdır.

 Çok sayıda yavru taşıyan hamile Kangal köpeklerinde hamileliğin son 7-10 gününde anoreksiya görülebilir. Bu durumda, az ve lezzetli yiyecekler vermek faydalı olabilir. Hamile köpekler, karın hacmi daraldıkça, uterusun hacmi gebeliğin son üç haftasında daraldığı için günde üç kez beslenmelidir. Enerji gereksinimi hamilelik sırasında ortalama% 20 artar. Hamilelik ve doğum sırasında taze karaciğer, haftada iki - üç kez 15-30 g miktarında verilir; oldukça etkili bir takviye yapılabilir. Benzer şekilde, protein seviyesini% 2 - 4 oranında arttırmak, yavrularında daha güçlü olmalarını sağlar.

Anne ve köpek, doğumdan sonra birkaç gün boyunca yavru ile birlikte olmak isterler, yeme dışkısı ve idrara çıkma gereksinimleri hariç. Emzirme süresi ortalama 6 haftadır. Kolostrum (ağız sütü) bir ila üç gün boyunca salgılanır, ardından normal süt yavaş yavaş artar. Süt salgısı 5-6. Haftaya kadar artar, sonra azalır. Emzirme döneminde normal süt verimi için ana en uygun seviyede beslenmelidir. Gıda alımı doğumdan sonra artar ve doğumdan sonra en fazla 3-4 haftaya ulaşır.

Çiftleşmeyi, yavruların ilkbaharda doğacak şekilde düzenlemek daha iyidir. Bu durumda, gelişme ve sağlıklı büyüme için uygun hava koşullarından yararlanmak mümkündür. Güneşli günler, gerekli yürüyüşler ve erken eğitim için daha uygundur. Kızgın hayvan huzursuzdur ve alışılmadık hareketler yapar. Vulva şişer ve birkaç gün içinde özel bir kokuya sahip geniş ve kanlı bir akıntı başlar. Bu koku yüzlerce metre ötedeki erkekleri etkileyebilir. Erkek köpeğin çiftleşmede diğer köpekler tarafından engellenmemesi ve istenen köpekten iyi bir döllenme elde edebilmesi için dişi ile kapalı bir yere üç gün boyunca alınması gerekir. Bu sürenin sonunda gebe kalan dişi artık erkeği refüze ve uysal olur.

 

 

Bize Yazın