Telefon
WhatsApp
Kangallarda Gençlik Hastalığı Neden Meydana Gelir?
Kangallarda Gençlik Hastalığı Neden Meydana Gelir?

Kangallarda Gençlik Hastalığı Neden Meydana Gelir?


Kangal beslemek oldukça zorlu bir iştir. Her ne kadar akıllı ve zeki hayvanlar olsalar da bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bilhassa yavru kangalların bazı hastalıklara yakalanma riski bulunmaktadır. Bu hastalıkların başında gençlik hastalığı gelmektedir. Gençlik hastalığının ne olduğu ve neden meydana geldiği birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Kangallarda gençlik hastalığı; paramyxovirüs grubuna dahildir. Enfeksiyon olarak kendisini kısa süre içerisinde göstermektedir. Bilhassa duyarlı hayvanlar arasında kısa süre içerisinde yayıldığı bilinmektedir. Vücut artıklarının hemen hemen hepsi sayesinde bulaşmaktadır. Bunun yanı sıra, özellikle dışkı yoluyla bulaştığını ifade etmek gerekir. Damlacık enfeksiyonu şeklinde bulaşmasına rastlanmaktadır. Eşya, yem veya su gibi maddelerle bulaşmasının olası olduğunu ifade etmek gerekir.

Kangallarda gençlik hastalığı; atlatılsa dahi belirli bir süre için risk taşımaya devam etmektedir. Bu hastalığı geçiren hayvanlar başkalarına bulaştırabilirler. Birkaç haftalık virüs yayma döneminin ardından hayvanların bulaştırma riski kalmayacaktır. Dezenfektan maddelere karşı dayanıksız bir hastalık olduğunu ifade etmek gerekir. Bilhassa sıcak havalarda patojenitesini kaybetmektedir. Ancak, gençlik hastalığı, özellikle soğuk havalarda daha hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Yavru kangal sahibi olanların bilhassa evlerinde bu hastalıktan dolayı ölen bir yavru olduğu takdirde eve yeni bir yavru alma noktasında acele etmemeleri gerekmektedir.

Kangallarda Gençlik Hastalığının Ortaya Çıkma Belirtileri

Bu hastalık; genel olarak üç ila altı aylık yavrularda ortaya çıkmaktadır. Alt solunum yolları ve buna bağlı lenf bezlerindeki makrofajlarda çoğalan bir virüstür. Kısa süre içerisinde çoğalan virüs; çok hızlı bir şekilde epitel dokuya ve merkezi sinir sistemine yayılmaktadır. Yaşı küçük ve henüz gelişmemiş yavrularda bu hastalık; merkezi sinir sisteminin zarar görmesine sebebiyet vermektedir. Bu duruma bağlı olarak akut encephalomyelitis gelişmektedir.

Kangallarda gençlik hastalığı; yerleştiği alana göre farklı formlarda görülmektedir. Solunum, göz, deri, sinirsel ve sindirim formu olmak üzere farklı formlarda görülmesinden dolayı tespit edilmesinin önemli bir süreç olduğunu ifade etmek gerekir. Buna ek olarak, hastalığın yalnızca tek bir formda görülmediğini ve en az iki formda kendisini belli ettiğini söylemek gerekir.

Kangallarda gençlik hastalığının tanı ve teşhis işlemlerinde anemnez ve klinik semptomlara bakılmaktadır. Bu hastalığın net belirtilerini gösteren kişilerde tanı işlemleri oldukça kısa sürmektedir. Buna ek olarak, aşılanmamış genç köpeklerde veya aşılanmış olup olmadığı bilinmeyen yaşlı köpeklerde ishal, ateş, rhinitis, nörolojik semptomlar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığı kuduz başta olmak üzere diğer hastalıklarla karşılaştırmamak gerekir.

Kangallarda Gençlik Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmeli?

Kangallarda gençlik hastalığının tedavisinin ne olduğu merak edilmektedir. Bu noktada, hastalığın spesifik bir sağaltımının olmadığını ifade etmek gerekir. Fakat, antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Spektrumlu antibiyotikler sayesinde ikincil enfeksiyonların önlenmesi söz konusu olmaktadır. B kompleks vitaminleri başta olmak üzere sıvı elektrolit ve K vitamini uygulanması sayesinde hastalığın tedavisi çok daha kolay hale gelmektedir. Buna ek olarak, gençlik hastalığı serumu ve konsantre köpek gamma globulini kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kangallarda meydana gelen gençlik hastalığına karşı alınabilecek birtakım önlemler bulunmaktadır. Bu önlemlerin başında aşılama gelmektedir. Bilhassa dişi köpeklerin çiftleştirilmeden hemen önce aşılanması sayesinde maternal antikor seviyeleri yükselecektir. Bu işlem sayesinde doğum sonrası yavru kangalın korunması daha kolay hale gelecektir. Ancak, hamile hayvanlarda hiçbir şekilde zayıflatılmış gençlik hastalığı aşısı yapılamaz.

Bu hastalığa karşı yapılacak aşı işlemlerinde yavrunun yedi haftalık olduğu süreçten başlanmalı ve üç dört hafta aralıklarla yavrunun 14 haftalık olmasına kadar aşılama işlemlerinin devam etmesi gerekmektedir.

Bize Yazın