Telefon
WhatsApp
Kangalların Karakter Özellikleri
Kangalların Karakter Özellikleri

Kangalların Karakter Özellikleri


Kangalların Karakter Özellikleri

Sivas şehrimizin adeta incisi olan kangal cinsi köpekler, diğer köpek cinslerinden farklı bir görünüme sahiptir. Kangal cinsi köpekler, ilgi duyan herkesin satın almak istediği köpek cinsidir. Yavru iken göze sevimli gelen bu köpek türü, büyüdükçe devasa bir hal almakta ve belli karaktere sahip olmaya başlamaktadır. Kangal denince insanların aklında beliren karakter özellikleri genel olarak; zeki, çevik, güçlü, korumacı, savunmacı, uysal gibi özelliklerdir. Her ne kadar genel olarak bu karakterlere sahip olsalar da kangal köpekleri belli başlı cinslere sahiptir. Bu kangal cinsleri de kendilerine özgü karakterlere sahiptir.  Kangal cinsi köpeklerin karakter özelliklerine bakılacak olursa göze çarpan özellikler şunlardır:

 

Panter Kangal Cinsinin Karakter Özellikleri

Yaşadığı ortamda kendine has karakteristik özellik kazanan panter kangallar, çoban köpeği olarak da bilinmektedir. Hisleri oldukça kuvvetli olan bu köpeklerde korumacı ve savunmacı karakter özellikleri gelişmiştir. Kadınların ve çocukların dilinden anlayan onlara karşı uysal olan panterlerin eğitilmeleri de oldukça basittir. Sadakat duyguları oldukça gelişmiştir.

 

Ayıboğan ve Kurtboğan Kangal Cinsinin Karakter Özellikleri

Cesaretleri boylarını aşan bu kangal türü adını da bu özelliklerinden almıştır. Koku alma duyuları keskin olup tehlikenin yaklaştığını hemen fark edebilir özelliktedirler. Görünüm olarak aslanı andıran bu köpekler, diğer türlere göre daha çok güce sahiptir.

 

Boz Kangal Cinsinin Karakter Özellikleri

Renklerinin boz olmasından dolayı boz kangal olarak anılan bu köpek cinsleri, yörük köpeği olarak da bilinmektedir. Yüzleri beyaz renkte olup, kulak, göz ve burunlarında siyahlık bulunmaktadır. Mizaç olarak sahip oldukları özellikler; sahibi oldukları kişilere ve tanıdık gördüklerine karşı oldukça sabır gösteren ve barışçı köpeklerdir. Koruma iç güdüsü gelişmiş olan bu cins köpeklerde yabancılara karşı kuşkucu tavır sergileme görülmektedir.

 

Karabaş Kangal Cinsinin Karakter Özellikleri

Ülkemiz genelinde kangal cinsi köpeklere genel olarak karabaş denmektedir. Karabaşların göğüsleri oldukça kuvvetlidir. Görünüşleri yan profilden bakınca oldukça atletik özelliktedir. Karakter olarak sakin bir yapıya sahip olsalar da oldukça gözü pek köpeklerdir. Bağımsızlığına düşkün olan karabaş cinsi kangallar, emin bir karaktere de sahiplerdir.

 

Bize Yazın