Telefon
WhatsApp
Neden Kangal Köpeği Tercih Edilmelidir?
Neden Kangal Köpeği Tercih Edilmelidir?

Kangal Köpeği Hakkında Genel Bilgilendirme


KANGAL KÖPEĞİ

         Kangal Köpeği Hakkında Genel Bilgi

Köpekler Türk toplumunda kedilerle birlikte ayrıcalık bir yere sahiptir. Çünkü bu toplumda köpeklerin sevilmeleri ve benimsenmeleri için muhtelif vasıflara ve özellikleri vardır. Özellikle Kangal köpeği adeta Türklere mahsus bir köpek olarak addedilir. Bunun sebebi bu köpeğinin geçmişinin Türk Tarihi ile özdeşleşmesidir. Yani, Orta Asya’dan göç eden Türk kavmiyle birlikte göç etmiş, bu kavmin sürüsünün muhafazasında altın bir rol üstlenmiştir. Böylelikle bu köpeğin içinde yaşadığı cemiyette önemi oldukça büyüktür ve köpek sahiplenmek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği cinsin başında gelenlerden bir tanesidir.

Neden Kangal Köpeği Tercih Edilmelidir?

Çünkü heybetli cüssesi, güçlü çenesi ve dişleri ile oldukça büyük bir köpek cinsidir. Yani hayvan fiziksel olarak diğer köpeklere nazaran daha büyüktür ve güçlüdür. Ayrıca kangal köpeği oldukça zeki hayvandır. Sahibinin emirlerini çabucak anlar ve yerine getirir. Biraz önce de belirtildiği gibi kuzu, keçi, inek gibi sürü hayvanları diğer kurt, tilki ve sırtlan gibi vahşi hayvanlardan nasıl koruyacağını oldukça iyi bilir. Bu özelliği sayesinde kangal köpeği bazıları için geçin kaynağı oluşturur. Kangal köpeği üretimiyle uğraşanlar Sivas’ın meşhur kangal ilçesinin bu köpek cinsini sadece il dışına değil ayrıca dünyanın birçok ülkesine satışını yapmaktadırlar. Afrika’da ve Asya’nın bazı ülkeleri bu hayvanı, diğer vahşi hayvanlardan sürülerini koruması için tercih etmektedir.

Öte yandan bu köpek cinsi, güçlü yapısı ve heybetli cüssesine rağmen saldırgan bir yapıya sahip değildir. Yani, onu sevmek ve ona dokunmak istediğiniz vakit, size doğrudan saldırmak yerine yumuşak şekilde davranır ve bunu onun sevecenliğini artırır.

 

Sivas Kangal Köpeğinin Fiziksel Özellikleri:

Sivas kangal köpekleri oldukça büyük, dev köpeklerdir. Vücut yapısı kare şeklindedir. Boyları ise ortalama olarak 80 santimetreye yakındır. Ağırlıkları ise köpeğin beslenmesine paralel olarak 40 ile 70 kilo arasındadır. Tüyleri ise orta uzunlukta olup, oldukça serttir ve bu onun fizik yapısını güçlü kılar. En önemli ve diğer köpek cinslerden kolay bir şekilde ayırt etmemizi sağlayacak özelliği yüzünün ortasının siyah renkle kaplı olmasıdır. Kulakları ise diğerlerinkine göre biraz küçük, içe dönük ve dik değildir. Kuyruğu da aynı zamanda büyük değildir ve çarpıcı özelliği, kangal köpeği bir tehlike fark ettiğinde ya da çok dikkatli davranması icap ettiğinde, kıvrımlı bir hal almasıdır.

 

Kangal köpeğinin karakteristik özelliği:

Sivas kangal köpeği oldukça sevecen bir köpektir. Oldukça sadakatiyle bilinen bir hayvandır. Bu nedenle diğer adı ise çoban köpeği olarak bilinmekte ve yurtdışında bu şekilde adlandırılmaktadır. Gereksiz ve boş yere havlamazlar ve havladığında önemli bir hadisenin meydana geldiğinin idrak edilmesine yardımcı olurlar. Oldukça uysal başlı ve sevecen bir yapıya sahiptirler. Yabancı kişilere onlara havlamadan önce iyice tanıyıp dost veya düşman olduğunu anlamaya çalışır. Ayrıca bu köpek cinsi kendine mahsus bağımsız yapısı ile yalnız kalınmaktan gocunmaz ve bu özellik ona sürülerin korunmasında önemli bir avantaj sağlar. Öte yandan, süreli koruduğundan ve başında durduğundan oldukça sabırlı bir hayvandır. Son olarak etrafı rasat etme ve izleme özelliği bir hayli ileri seviyededir.

Bize Yazın